Wachta studentów Rewitalizacji Dróg Wodnych na Warcie i Noteci
„Władysław Łokietek” wraz z załogą złożoną ze studentów kierunku Rewitalizacja Dróg Wodnych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w dniu 12 lipca pełniła swą wachtę na wodach Warty. Studenci pokonali odcinek o długości 58 km z Kostrzyna nad Odrą do Gorzowa Wielkopolskiego. Badania drogi wodnej, po doświadczeniu zdobytym w poprzednich dniach rejsu, prowadzone są na szeroką skalę. Określano między innymi: profil głębokościowy, prowadzono waloryzację oraz inwentaryzację szlaku wodnego. Po dopłynięciu do Gorzowa Wielkopolskiego zwiedzano przede wszystkim zmodernizowany bulwar wschodni. Odcinek bulwaru Nadwarciańskiego pomiędzy Mostem Staromiejskim, a ulicą Cichońskiego, stanowi doskonały przykład nowoczesnej modernizacji przestrzeni miejskiej pod kątem intensyfikacji turystyki wodnej w mieście.
Dzisiejszy dzień obfitował również w dodatkowe niespodzianki dla uczestników rejsu. Specjalnymi gośćmi była delegacja Uniwersytetu Dev Sanskriti z Haridwaru (Indie), która przebywa w Polsce w ramach kwerendy naukowej przygotowanej przez pracowników Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych. Naukowcy reprezentujący Departament Środowiska Przyrodniczego - Dr Vijay Sharma i Sushil Bhadula, przedstawili studentom Rewitalizacji Dróg Wodnych, metody badań jakości wód stosowane w ich kraju. Wymiana doświadczeń naukowych, zaowocowała również wymianą doświadczeń kulturowych.
Po nocy spędzonej w porcie w Gorzowie Wielkopolskim, załoga udała się w dalszą drogę, w kierunku Santoka. Po drodze studenci kontynuowali badania naukowe, prowadząc bacznie obserwacje drogi wodnej. Po dopłynięciu na miejsce, udano się do Muzeum Grodu Santok, gdzie dzięki włodarzom miasta grupa studentów mogła zapoznać się z ciekawą historią tego miejsca. Wystawa zatytułowana „Dzieje Grodu w Santoku” prezentowała archeologiczne znaleziska, zgromadzone w ramach prac wykopaliskowych. Do najważniejszych zabytków prezentowanych w Muzeum należą m.in. grzebienie z poroża jelenia, paciorki szklane z kryształu górskiego czy też szklana kostka mozaikowa.
Następnie udano się na szczyt terasy Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, skąd rozpościerał się widok na całą dolinę Noteci i Warty. Tuż pod wieżą widokową, obecnie zamieszkiwaną przez znanego gorzowskiego plastyka i animatora – Jerzego Gąsiorka, studenci zapoznali się przebiegiem procesów fluwioglacjalnych (w przeszłości) i fluwialnych (obecnie) na obszarze ujściowym Noteci do Warty.
Tak zakończyła się wachta studentów Rewitalizacji Dróg Wodnych na rzece Warta. Teraz Noteć czeka na „Władysława Łokietka”, studentów RDW i dalsze badania.