W dniach 2325 listopada 2014 r., w ramach zajęć z przedmiotu Historia budowy statków, studenci kierunku rewitalizacja dróg wodnych uczestniczyli w wyjeździe do Karlskrone (Szwecja) oraz Trójmiasta (Gdynia i Gdańsk). Współuczestnikami wyprawy była również grupa uczniów z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Nakła nad Notecią. Głównym celem wyjazdu było zwiedzanie Marinmuseum w Karlskrone – muzeum marynistycznego posiadającego w swych interaktywnych zbiorach szereg eksponatów z zakresu budowy i funkcjonowania statków. Największą atrakcją okazało się zwiedzanie najnowszej części wystawy - łodzi podwodnej Neptun, będącą jeszcze do zeszłego roku na służbie Szwedzkiej Marynarki Wojennej. Po zwiedzeniu miasta Karlskrone – od wieków związanego z wodą, studenci zapoznali się z funkcjonowaniem promu Stena Line Spirit, na pokładzie którego odbyła się w szkwale podróż do Szwecji. Pierwszy oficer zdradził sekrety jednostki od sterówki, poprzez pokłady załadunkowe po siłownię. Po powrocie do Polski studenci zapoznali się z funkcjonowaniem Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego, który w momencie zwiedzania składował na placu około 10 000 TEU. Ostatnim punktem wyjazdu była Baza Oznakowania Nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Gdańsku, gdzie poza oznakowaniem żeglugowym studenci zapoznali się z dwoma jednostkami pływającymi będącymi na wyposażeniu jednostki – Zodiak i oddanego w użytkowanie w 2014 roku Kontrolera 20.
Organizatorzy wyjazdu składają podziękowania Stena Line – za wspaniałe chwile na Morzu, przewodnikowi Tomkowi za odkrywanie tajemnic „Korony Karola” oraz pracownikom BCT oraz Bazy Oznakowania Nawigacyjnego za uchylenie rąbka tajemnic ich pracy.
Zapraszamy na kolejny rejs do Karlskrone w 2015 roku!
Relacja naszych współtowarzyszy z Zaspołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle n. Notecią na łamach Kuriera Nakielskiego => LINK