Katedra Rewitalizacji Dróg Wodnych

Wystąpienia prof. dr hab. Zygmunta Babińskiego na październikowych seminariach

Październik wiąże się nie tylko z rozpoczęciem kolejnego roku akademickiego, ale także ze wzmożoną pracą naukową pracowników Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych.

W dniu 7 października 2015 roku, w Centrum Konferencyjnym przy ul. Gdańskiej 163 (Stadion Zawisza) w Bydgoszczy, odbyło się, pod patronatem Komisji Europejskiej, ogólnopolskie Seminarium Samorządowe ECO METROPILIS - „Susza i brak wody pitnej – skuteczne metody przeciwdziałania tym zjawiskom”, celem którego było uspołecznienie racjonalnego wykorzystywania i ochrony zasobów wodnych w myśl zasady zrównoważonego rozwoju, zwrócenie uwagi samorządowców jak ważna jest mała retencja, korzyści z niej płynące dla środowiska i społeczności lokalnych. Podczas obrad, prof. dr hab. Zygmunt Babiński, wygłosił referat pt.: Problem powodzi i susz na Dolnej Wiśle. Przyczyny i możliwości zapobiegania. W debacie, zorganizowanej przez Redakcję Region Plus, wzięli także udział parlamentariusze i kandydaci na nową kadencję, z obszaru naszego województwa.

16 października 2015 roku, w Senacie Politechniki Warszawskiej, odbyło się plenarne zebranie Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej (KILiW) PAN, w ramach którego odbyła się część referatowa „Problematyka Kaskady Dolnej Wisły”, podczas której prof. dr hab. Zygmunt Babiński wygłosił referat: Środowiskowe skutki zaniechania budowy Kaskady Dolnej Wisły. W zebraniu, poza przedstawicielami KILiW, wzięli udział pracownicy ENERGA SA, Politechniki Gdańskiej, Ministerstwa Środowiska.

W dniu 26 października b.r., podczas 19. Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON w Poznaniu, odbyła się debata „Europejskie korytarze transportowe w kontekście wyzwań środowiskowych” organizowana przez Inicjatywę Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce. Merytoryczną dyskusję o stanie polskiego sektora transportu wodnego i gospodarki wodnej poprowadził dr Jerzy Kwieciński, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej. W dyskusji panelowej wziął udział prof. dr hab. Zygmunt Babiński z Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych UKW w Bydgoszczy, który m.in. stwierdził, że od 46 lat eksperci walczą żeby użeglownić Wisłę i kompleksowo zagospodarować Wisłę, którą bezproduktywnie wpływa do Bałtyku ponad 32 mld³ wody. Jednocześnie dostrzegł, iż w Polsce zbyt dużą wagę przywiązuje się do ochrony środowiska. Wskutek braku działań związanych ze śródlądowymi drogami wodnymi za kilka lat zginie przyroda, a już mamy do czynienia z suszą i dewastacją koryta Wisły. Co więcej będzie wzrastał deficyt wód oraz ryzyko powodzi. Apelował o wspólne działania, aby powstrzymać dewastację środowiska przez brak działania.