19 stycznia 2017 r. odbyły się zajęcia wyjazdowe w Toruniu dedykowane studentom ostatniego roku kierunku Rewitalizacja Dróg Wodnych. Celem zajęć było zapoznanie się z wybranymi zagadnieniami z zakresu kompetencji samorządu wojewódzkiego i lokalnego oraz koncepcyjno-planistycznymi założeniami zagospodarowania obszarów nadrzecznych oraz infrastrukturą już istniejącą na terenach nadwodnych miasta.
Zajęcia podzielono na 3 części. Pierwsza i druga część odbyła się w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Pierwsza dotyczyła wiedzy na temat samorządu województwa. Przedstawiciel Kancelarii Sejmiku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Radosław Urbański wprowadził w problematykę kompetencji samorządu województwa, organów władzy, insygniów oraz zasad przeprowadzania posiedzeń sesji sejmiku i wyboru prezydium. Następnie, celem przećwiczenia w praktyce zdobytej wiedzy, studenci wcielili się w role radnych, wybrali prezydium i przeprowadzono obrady dotyczące zasadności i uwarunkowań lokalizacji platformy multimodalnej opartej o transport wodny, drogowy i kolejowy w naszym regionie. Po burzliwej dyskusji zapadła jednomyślna decyzja, zgodnie z którą należy jak najszybciej przystąpić do sporządzenia studium lokalizacyjnego dla tego przedsięwzięcia.
Druga część dotyczyła kompetencji samorządu lokalnego w zakresie planowania strategicznego i prowadzenia gospodarki przestrzennej na obszarach nadrzecznych. Stanisław Wroński – dzisiaj Pełnomocnik Marszałka ds. dróg wodnych, przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Toruniu, a następnie w Bydgoszczy. To z jego inicjatywy został opracowany, obowiązujący do dzisiaj i bardzo często cytowany przez studentów „Program rewitalizacji i rozwoju Bydgoskiego Węzła Wodnego”. O powyższym programie strategicznym, genezie jego powstania, zakresie, jak również wyróżnieniach które otrzymał, opowiedział studentom. Następnie Katarzyna Wiklendt z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Toruniu zaprezentowała koncepcje i uwarunkowania zagospodarowania nabrzeży w Toruniu w świetle planowania przestrzennego. Studenci mieli doskonałą okazję do poczynienia porównań z dobrze im znanymi nabrzeżami w Bydgoszczy. Ostatnia z prezentacji w Urzędzie należała do Adama Popielewskiego – Dyrektora Wydziału Architektury i Budownictwa, Głównego Architekta Miasta, który zapoznał studentów z historią toruńskich mostów, uwarunkowaniami ich lokalizacji, a wszystko to na tle historii Torunia, jak również konkursów architektonicznych na zagospodarowania bulwarów i koncepcji dla terenów w okolicy najnowszego mostu drogowego, dla którego pracownicy UKW prowadzili i prowadzą systematyczne badania.
W trzeciej części zajęć studenci zapoznali się z obecną infrastrukturą bulwaru i nową przystanią wodną. W przystani trwały treningi młodzieży sekcji wioślarskiej. Infrastruktura przystani zachęca do korzystania w niej. 2017 rok został ogłoszony Rokiem Wisły, a Toruń w programie organizatorów tego wydarzenia ma być miejscem kluczowych wydarzeń. Przystań już teraz przygotowuje się do tego wydarzenia.