Katedra Rewitalizacji Dróg Wodnych

Rewitalizacja dróg wodnych z patronatem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Niezmiernie miło jest nam przekazać oficjalną informację, iż Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk objął patronatem kierunek Rewitalizacja dróg wodnych, prowadzony w Instytucie Geografii naszej Alma Mater.

Rewitalizacja dróg wodnych to unikatowy kierunek w skali Europy, który młodzi pasjonaci rzek mogą studiować jedynie na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Nowoczesne studia inżynierskie przygotowują specjalistów z zakresu kompleksowego zarządzania śródlądowymi drogami wodnymi. W toku studiów zdobywają specjalistyczną wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych i technicznych, w dziedzinach związanych m.in. z nawigacją, transportem i logistyką, projektowaniem inżynierskim, systemami informacji rzecznej czy funkcjonowaniem środowiska wodnego, którą w późniejszym czasie mogą skutecznie przełożyć w pracy.

Praktyczny wymiar studiowania rewitalizacji dróg wodnych to przede wszystkim zdobycie doświadczenia oraz umiejętności, preferujących ich jako absolwentów na rynku pracy. Odbywa się to w ramach licznych zajęć terenowych na Międzynarodowych Drogach Wodnych E70 i E40 na statkach żeglugi śródlądowej m.in. na kutrze Kazimierz należącym do Uczelni i statku szkolnym m/s Władysław Łokietek. Studenci, zainteresowani pracą jako załoga jednostek pływających, w trakcie studiów mogą odbyć praktykę zawodową w przedsiębiorstwach żeglugowych w Polsce i zagranicą. Młodzież kształcąca się na kierunku rewitalizacji dróg wodnych uzyskuje podstawowe uprawnienia żeglugowe w postaci świadectwa młodszego marynarza, które w ramach praktyk prowadzonych na zajęciach terenowych mogą podwyższać o kolejne stopnie żeglugowe. Od 2017 roku studenci mają dodatkową możliwość podnoszenia swoich kompetencji zawodowych w ramach projektu edukacyjnego finansowanego przez NCBiR pt. Wypłyń na szerokie wody z nowymi kompetencjami.

rekrutacja.ukw.edu.pl