Katedra Rewitalizacji Dróg Wodnych

Podsumowanie finału V Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żegludze i Drogach Wodnych

W dniu 16 kwietnia 2021 roku miał miejsce finał jubileuszowej V Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żegludze i Drogach Wodnych. Organizatorami konkursu była Katedra Rewitalizacji Dróg Wodnych, Instytutu Geografii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Centrum Informacji i Promocji Śródlądowych Dróg Wodnych w Bydgoszczy. Ze względu na obecną sytuację epidemiczną w tym roku finał odbył się wyjątkowo za pośrednictwem narzędzi pracy zdalnej.

Po wewnętrznych eliminacjach przeprowadzonych w dziewięciu szkołach w całej Polsce, w II etapie Olimpiady wzięło udział  43 uczniów. Uroczystego otwarcia wydarzenia online dokonał JM Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – prof. dr hab. Jacek Woźny. Przybyłych gości powitał również dr. hab. Zbigniew Podgórski, prof. uczelni - Dyrektor Instytutu Geografii UKW

Jury konkursu stanowili: prof. dr hab. Zygmunt Babiński (Kierownik Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych UKW w Bydgoszczy), mgr inż. kpt. ż. ś. Tomasz Skowroński (Przewodniczący Zespołu ds. Żeglugi Śródlądowej i Turystyki Wodnej w RZGW w Gdańsku, PGW – Wody Polskie), dr Michał Habel, prof. uczelni (Wiceprzewodniczący Państwowej Rady Gospodarki Wodnej), dr Dawid Szatten (Koordynator Naukowy Centrum Informacji i Promocji Śródlądowych Dróg Wodnych w Bydgoszczy).

Po etapie pisemnym, do ścisłego finału - etapu ustnego, awansowało 12 najlepszych uczniów. W ich gronie znalazło się: po 3 uczniów z Zespołu Szkół Budowlanych z Bydgoszczy oraz Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej ze Szczecina, 2 uczniów z Zespołu Szkół Morskich w Darłowie i Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu oraz po 1 uczniu z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte z Kędzierzyna-Koźla oraz Zespołu Szkół Zawodowych w Ostródzie.

Po trzech rundach pytań ze strony Jury i dogrywce o miejsce pierwsze, udało się wyłnić zwyciężcę. Po raz czwarty z rzędu wygrał reprezentant Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu!

I miejsce – Tomasz Starościak z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu,

II miejsce – Klaudia Słoma z Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej ze Szczecina,

III miejsce – Zofia Kierasińska z Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu.

Pozostałymi laureatami ścisłego etapu finałowego zostali:

IV miejsce – Karol Księżopolski (Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu),

V miejsce – Aleksander Sekulski (Zespół Szkół Morskich w Darłowie),

oraz (miejsca VI-XII): Julia Łyjak (Zespół Szkół Morskich w Darłowie ), Aleksandra Maruńska (Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy), Agata Białkowska (Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy), Hubert Bursztyka (Zespół Szkół Zawodowych w Ostródzie), Adrian Tomczak (Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy), Kacper Kostur i Michał Szczepański (Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej ze Szczecina).

GRATULUJEMY!

Patronat honorowy nad V Olimpiadą objęli:

Ministerstwo Infrastruktury

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego - Piotr Całbecki

Prezydent Miasta Bydgoszczy - Rafał Bruski

Związek Miast i Gmin Nadnoteckich

Liga Morska i Rzeczna

Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie

Uniwersytet Morski w Gdyni

Związek Polskich Armatorów Śródlądowych

 

Instytucje te wraz z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zapewniły nagrody dla uczestników etapu finałowego Olimpiady oraz dla zwycięskich szkół.

Nagrody główne ufundowali Związek Miast i Gmin Nadnoteckich oraz Związek Polskich Armatorów Śródlądowych.

Do zobaczenia na VI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Żegludze i Drogach Wodnych!

Zapraszamy!

 

Komitet Organizacyjny

dr inż. Marta Schoeneich

dr Hubert Rabant

mgr inż. kpt. ż. ś. Grzegorz Nadolny

inż. Marta Brzezińska