dr hab. Michał Habel, prof. uczelni nowym Dziekanem Wydziału Nauk Geograficznych

Niezmiernie miło nam poinformować, że dr hab. Michał Habel, prof. uczelni otrzymał z rąk JM Rektora UKW prof. dr hab. Bernarda Mendlika nominację na Dziekana Wydziału Nauk Geograficznych UKW w kadencji 2024-2028.

Dr hab. Michał Habel od 2005 roku jest zatrudniony na UKW w Bydgoszczy pełniąc kolejno funkcje asystenta, adiunkta, i obecnie profesora uczelni na Wydziale Nauk Geograficznych.

W przeszłości pełnił funkcję Prodziekana ds. Nauki, kierownika Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych, członka Rady Naukowej Instytutu Geografii i Wydziału Nauk Geograficznych oraz członka Rady Dziedziny Nauk Ścisłych i Przyrodniczych. Jego zainteresowania naukowe skupiają się na procesach hydrologicznych rzek. Swoje doświadczenie badawcze zdobywał podczas licznych wypraw na rzeki Eurazji (Ob, Lena, Wolga, Dniepr, Tagliamento) i Afryki (Kogo i Luapula) oraz na delty wielkich rzek Arktyki (Mackenzie w Kanadzie i Kołyma na Syberii). Jest bardzo aktywny na polu naukowym o czym świadczyć mogą liczne publikacje w renomowanych czasopismach naukowych. Realizował i realizuje projekty badawcze finansowane przez Komisję Europejska i NCN.

Poza pracą na Uczelni, jest współpracownikiem krajowych i zagranicznych instytucji naukowych. Pełni funkcję Sekretarza komisji ds. erozji kontynentalnej (ICCE) w najstarszym zagranicznym towarzystwie naukowym skupiającym przeszło 3000 hydrologów (IAHS). W Narodowym Centrum Badań i Rozwoju pracuję przy ocenie wniosków oraz realizowanych projektów międzynarodowych. Działalność ekspercką w zakresie gospodarki wodnej realizuje we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) z siedzibą w Luksemburgu oraz przedsiębiorstwami samorządowymi i prywatnymi. W latach 2020-2023 pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Państwowej Rady Gospodarki Wodnej przy Ministrze Infrastruktury i Ministrze Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Funkcję objął po dr hab. Zbigniewie Podgórskim, prof. uczelni, który kierował naszą jednostką od 2013 roku, najpierw jako Dyrektor (2013-2022), a później jako Dziekan (2022-2024).

Serdecznie gratulujemy Panu Dziekanowi objęcia tej zaszczytnej funkcji i życzymy wielu sukcesów w kierowaniu Wydziałem oraz w realizacji ambitnych planów naukowych i dydaktycznych.