Konferencja Dresden Nexus 2025
W dniach 8–10 kwietnia 2025 roku w Dreźnie (Niemcy) odbyła się prestiżowa konferencja Dresden Nexus 2025, zorganizowana przez instytut UNU-FLORES (United Nations University – Institute for Integrated Management of Material Fluxes and of Resources). Wydarzenie zgromadziło międzynarodowe grono naukowców i ekspertów, których celem było poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań dla globalnych wyzwań związanych z zasobami naturalnymi, w oparciu o podejście nexus promowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy reprezentowali:
-
dr hab. Michał Habel, pro. uczelni
-
doktorant mgr Rituparna Acharyya,
-
student studiów magisterskich inż. Wojciech Bober.
Podczas konferencji przedstawili oni wyniki badań dotyczących hydrodynamiki rzek, delt i estuariów arktycznych w kontekście zmian klimatycznych oraz zrównoważonego zarządzania zasobami:
- dr hab. Michał Habel, prof. uczelni zaprezentował referat pt. „Hydrodynamika i interakcje transportu osadów w arktycznych estuariach dominowanych przez lód”, przedstawiając zależności między morfodynamiką lodu a transportem osadów.
- mgr Rituparna Acharyya przedstawił studium przypadku estuarium rzeki Tana na pograniczu Finlandii i Norwegii, omawiając wpływ zmian klimatycznych na przepływy wody i osadów.
- inż. Wojciech Bober zaprezentował projekt pt. „Zrozumienie łączności wód i rzek w deltach arktycznych”, pokazując, jak techniki teledetekcyjne ujawniają wzorce hydrologiczne w Delcie Mackenzie w Kanadzie.
Konferencja podkreśliła znaczenie integracji badań naukowych i technologii w odpowiedzi na współczesne wyzwania związane z wodą, energią, żywnością i środowiskiem. Uczestnicy z wielu krajów aktywnie brali udział w sesjach naukowych, dyskusjach i warsztatach, wspólnie poszukując zrównoważonych rozwiązań opartych na podejściu nexus.
Wystąpienia naszych przedstawicieli doskonale wpisały się w cele i misję ONZ, dostarczając cennych perspektyw dla strategii zarządzania zasobami w obliczu postępujących zmian klimatycznych.