Katedra Rewitalizacji Dróg Wodnych

Finał IV Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żegludze i Drogach Wodnych

Finał IV Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żegludze i Drogach Wodnych

29 maja 2019 roku w Bydgoszczy odbył się Finał IV Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żegludze i Drogach Wodnych. Organizatorami konkursu była Katedra Rewitalizacji Dróg Wodnych, Instytutu Geografii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Centrum Informacji i Promocji Śródlądowych Dróg Wodnych w Bydgoszczy.

Olimpiada skierowana była do uczniów szkół średnich, których profil nauczania związany jest z żeglugą morską i śródlądową, hydrotechniką oraz melioracjami. Jednakże w zmaganiach systematycznie uczestniczą również szkoły, których profil nauczania niezwiązany jest z drogami wodnymi, co wskazuje na szerokie zainteresowanie organizowanym konkursem.

Po wewnętrznych eliminacjach przeprowadzonych w siedmiu szkołach w całej Polsce, na finał Olimpiady do Bydgoszczy przybyło 15 uczniów z pięciu szkół. Uroczystego otwarcia IV Olimpiady w auli Instytutu Geografii dokonał JM Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy - prof. dr hab. Jacek Woźny. Przybyłych gości powitał również Dziekan Wydziału Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki UKW - prof. dr hab. Zygmunt Babiński, inicjator unikatowego w skali Europy kierunku Rewitalizacja Dróg Wodnych - objętego od tego roku patronatem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Jury konkursu stanowili: dr. hab. Zbigniew Podgórski - przewodniczący (Dyrektor IG, UKW), Agnieszka Siłacz (Zastępca Dyrektora ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą, PGW - Wody Polskie), Jerzy Słomiński oraz Piotr Zalewski (Prezes Zarządu Birkefeld Sand).

Po etapie pisemnym, do ścisłego finału - etapu ustnego, awansowało najlepszych 10 uczniów. W ich gronie znalazło się: po 3 uczniów z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. km dr. B. Romanowskiego z Nakła nad Notecią oraz z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte z Kędzierzyna-Koźla, 2 uczniów z Zespołu Szkół Budowlanych z Bydgoszczy oraz po 1 uczniu z Zespołu Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte w Gdańsku oraz Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej ze Szczecina.

Po trzech rundach pytań ze strony Jury, laureatami IV Olimpiady zostali:

 • I miejsce - Kacper Wtykło z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu,
 • II miejsce - Jakub Brink z Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej ze Szczecina,
 • III miejsce - Krzysztof Rychlewski z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle n. Notecią.

Zwycięzca IV Olimpiady zapewnił nagrodę dla najlepszej Szkoły - Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu.

Pozostałymi laureatami ścisłego etapu finałowego zostali:

 • IV miejsce - Jakub Jabłoński (Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle n. Notecią),
 • V miejsce - Miłosz Możdżeń (Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu),

oraz (miejsca VI-X): Tomasz Starościak (Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu), Hubert Nowak (Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy), Mateusz Pietrzak (Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy), Marcin Radelczuk (Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle n. Notecią) oraz Bartłomiej Tetfejer (Zespół Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte w Gdańsku).

GRATULUJEMY!

Patronat honorowy nad IV Olimpiadą objęli:

 • Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - Marek Gróbarczyk
 • Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Przemysława Daca
 • Przewodniczący Sekcji Transportu Wodnego Komitetu Transportu PAN - prof. dr hab inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit
 • Prezydent Miasta Bydgoszczy - Rafał Bruski
 • Sponsorami nagród byli:
 • OT PORT ŚWINOUJŚCIE S.A.
 • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Celem konkursu było: popularyzowanie wiedzy o śródlądowych drogach wodnych i morzu, żeglarstwie, Marynarce Wojennej, zasłużonych dla kraju Ludzi Morza, polskich rzekach, kanałach, ich znaczeniu gospodarczym i rozwojowym, walorach turystycznych wód powierzchniowych, aspektach ekologicznych i prozdrowotnych turystyki wodnej.

Do zobaczenia za rok na (jubileuszowej) V Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Żegludze i Drogach Wodnych!

Zapraszamy!

fot. A. Obiała