uczestnicy VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żegludze i Drogach Wodnych uczestnicy VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żegludze i Drogach Wodnych

Podsumowanie VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żegludze i Drogach Wodnych

W dniu 1 marca 2024 r. na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy miał miejsce finał cyklicznego wydarzenia, jakim jest VIII Ogólnopolska Olimpiady Wiedzy o Żegludze i Drogach Wodnych. Organizatorami konkursu byli Katedra Rewitalizacji Dróg Wodnych Wydziału Nauk Geograficznych UKW, gdzie oprócz geografii, turystyki i rekreacji można również zgłębiać wiedzę dotyczącą rewitalizacji dróg wodnych oraz Centrum Informacji i Promocji Śródlądowych Dróg Wodnych w Bydgoszczy,

Olimpiada cieszy się coraz większym zainteresowaniem i w tegorocznej edycji do pierwszego etapu zgłosiło się rekordowo 13 szkół z całej Polski. Na etap finałowy, odbywający się gościnnie w auli Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej przybyli reprezentanci z 10 szkół.

Delegatów szkół powitał JM Rektor UKW, prof. dr hab. Jacek Woźny podkreślając, że „Bydgoszcz była bramą do Gdyni”, którą na początku XX w. postrzegano jako swego rodzaju okno na świat. Uroczystego otwarcia Olimpiady dokonał Dziekan Wydziału Nauk Geograficznych dr hab. Zbigniew Podgórski prof. uczelni, życząc wszystkim uczestnikom jak najlepszych wyników.

Jury konkursu stanowili:

• przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury - Pan Aleksander Sikorski z Wydziału Polityki Żeglugowej Departamentu Gospodarki Morskiej,
  • przedstawiciel Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Pan Szymon Grzegorzewicz, Kierownik Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej PGW Wody Polskie w Bydgoszczy,
  • Honorowy Prezes bydgoskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP - Pan kpt. ż. ś. Edward Ossowski,
  • Kierownik Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych Wydziału Nauk Geograficznych UKW w Bydgoszczy - dr hab. Michał Habel, prof. uczelni.

Po etapie pisemnym, do ścisłego finału  przeprowadzanego w formie ustnej, awansowało 9 najlepszych uczniów. W ich gronie znalazło się aż 3 uczniów z Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej ze Szczecina, 2 uczniów z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. B. Romanowskiego w Nakle nad Notecią oraz po 1 przedstawicielu z Zespołu Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy w Kołobrzegu,  Zespołu Szkół Morskich w Darłowie, Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy i po raz pierwszy biorącego udział - Liceum Ogólnokształcącego nr 3 we Wrocławiu.

Po trzech rundach pytań ze strony Jury wyłoniono laureatów VIII Olimpiady. Zostali nimi:

• I miejsce – Emil  Krawczyk z Liceum Ogólnokształcącego nr 3 we Wrocławiu,
  • II miejsce – Oliwer Mękal z Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej ze Szczecina,
  • III miejsce – Michał Szczepański z Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej ze Szczecina.

Gratulujemy laureatom, nauczycielom, oraz rodzicom, którzy pomagali im przygotować się do konkursu oraz przyjechali na etap finałowy.

Zdobywcami kolejnych miejsc w ścisłym etapie finałowym, uzyskując wyróżnienia zostali odpowiednio:

Dominik Tiso, reprezentujący Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie,  Łukasz Myszka z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. B. Romanowskiego w Nakle nad Notecią, Olimpia Kosek z Zespołu Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy w Kołobrzegu, Wiktor Noworolnik - przedstawiciel Zespołu Szkół Morskich w Darłowie, Lena Hermann z Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy oraz Mikołaj Firszt reprezentujący Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. B. Romanowskiego w Nakle nad Notecią.

Gratulujemy!

Patronat honorowy nad VIII Olimpiadą objęli:

• Minister Infrastruktury – Pan Dariusz Klimczak
  • Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Pan Michał Sztybel
  • Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
  • Prezydent Miasta Bydgoszczy – Pan Rafał Bruski
  • Związek Miast i Gmin Nadnoteckich,
  • Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP
  • Port Gdańsk
  • Zarząd Portu Szczecin Świnoujście
  • Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie
  • Urząd Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy

Nagrody główne dla laureatów ufundowali:

• Minister Infrastruktury
  • Związek Polskich Armatorów Śródlądowych,
  • Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP
  • Związek Miast i Gmin Nadnoteckich,
  • Ośrodek Bezpieczeństwa Wodnego MATROOS

Ponadto nasze wydarzenie wsparli:

• Gminna Spółdzielnia Koronowo
  • Klub Żeglarski WIND Koronowo

Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy o drogach wodnych i morzu, transporcie wodnym, żegludze, żeglarstwie, polskich i europejskich rzekach, kanałach, ich znaczeniu gospodarczym i rozwojowym, walorach turystycznych wód powierzchniowych, aspektach ekologicznych i prozdrowotnych turystyki wodnej.

Mamy nadzieję, że nasze cykliczne spotkania zwiększają świadomość potrzeby rozwoju zrównoważonej gospodarki wodnej, dlatego już teraz zapraszamy za rok na IX Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy o Żegludze i Drogach Wodnych!

Komitet Organizacyjny:

dr Hubert Rabant